Koberce patří k nejoblíbenějším podlahovým krytinám pro jejich měkkost a dokonalé pohodlí. Jakmile si pořídíte do obýváku nový koberec, a je-li skutečně kvalitní, s hustým vlasem a dostatečně hebký, bude vás nepochybně lákat se po něm alespoň občas rozvalit, lehnout si na záda či na bok a dopřát si maximální rozkoš a pohodlí. Koberce si však vybírají i svou daň, a tou je nečistota. Ani při pravidelné údržbě sáčkovým vysavačem nelze docílit požadované čistoty, aby odpovídala dni, kdy jste si koberec přinesli domů a radovali se z jeho úžasných vlastností.
Vyšlapané pěšinky – tam, kde se koberce pouze vysávají, zaregistrujete po jisté době výskyt vyšlapaných cest. Objevují se tu ve formě šedavých povlaků, splihlých vláken a mazlavé hmoty, která na koberci ulpívá. O tom, že váš koberec není zrovna nejčistší, se přesvědčíte jednoduchým pokusem: Až vysajete koberec vysavačem, vezměte do ruky navlhčenou kuchyňskou (čistou) houbičku a roztírejte s ní několika tahy po koberci plochu zhruba třicet krát třicet centimetrů. Po chvíli se houbička zašpiní a na povrchu koberce spatříte žmolky prachu a chlupů. Kdybyste ponořili houbičku do kbelíku s čistou vodou, voda se zašpiní. Toto je první důvod, proč na čištění koberců v Praze povolat profesionály.
Zápach – nově zakoupený koberec krásně voní, připomíná vám prodejnu s koberci a po takovém povrchu se vám jistě bude chtít našlapovat třeba zcela naboso. Pokud ale budete po koberci chodit bosky nebo v ponožkách den co den, i přes pravidelné vysávání mezi vlákny zůstane váš pot. Pot na chodidlech sám o sobě nezapáchá, o zápach se starají až bakterie, které jej rozkládají, a ponecháte-li jim dostatečný prostor k rozmnožování a budete-li je pravidelně krmit potem z chodidel, koberec po nějaké době začne připomínat zašpiněné propocené ponožky.